Masa lambaları hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgi

Evinizdeki çalışma masanızda veya ofis masanızda kullanım için masa lambaları atmosferi değiştiren en önemli unsurlardan birisidir. Bir masa lambası alacaksanız ideal olanı bulmak için biraz araştırma yapmak mantıklı olur. Bu yazımızda masa lambaları seçiminde bilmeniz gereken önemli noktaları maddeledik.

Masa lambası nedir?

Masa lambası, bir çalışma masası için tasarlanmış bir tür görev aydınlatması unsurudur. Yukarı aşağı veya sağa sola hareket ettirilerek kullanılan ışığa yön verilebilir.

Masa lambası nasıl olmalıdır?

İdeal masa lambası, göz yorgunluğu ve parlama olmadan üzerinde çalıştığınız işleri ve projeleri kolayca görmenize yardımcı olur. İdeal olarak, kullanılan ışık genel dekorunuzu tamamlamalı ve stilinize de uygun olmalıdır.

Masa lambası nasıl çalışır?

Masa lambası bir taban üzerine yerleştirilmiştir ve iki bağlantı koluna (yay ve lamba başı) sahiptir. Bu lamba, kullanıcının oturduğu yere göre hareket edebilir ve ışığı doğrudan yönlendirebilir. Yaylar, lamba kafasını hareket edene kadar yerinde tutar.

Bir masa lambasının ayarlanabilir kolla nasıl çalıştığını açıklayan bir model:

Bir masa lambasının yapısında iyi yönlendirilmiş ve kontrol edilebilir ışık kaynağı oluşturmak için birlikte çalışan bir ön kol, üst kol ve taban bulunur. Döner kolun etrafında iki helezon yay kullanmaktır. Bu yay lambanın dengesini korumasına yardımcı olur.

Masa lambası ampulü nasıl ve kaç watt olmalıdır?

Yaşınız ilerledikçe görme yetiniz de azalmaya başlar. 50 yaşın üzerindeki bir kişi 25 yaşındaki birine göre iki kat daha fazla ışığa ihtiyaç duyar. Aynı zamanda yaşlı gözler parlamaya karşı çok daha hassastır, bu nedenle kontrollü bir ışık huzmesi olan kaliteli bir masa lambasına sahip olmak oldukça önemlidir.

Masa lambaları için ideal aydınlatma tipleri ve aydınlatma güçleri aşağıdaki gibidir:

Yaş grubu

Akkor

Halojen

Floresan

LED

5 – 12 yaş çocuk masası

40 watt

20 watt

9 watt

3-5 watt

13 – 24 yaş genç masası

60 watt

50 watt

9 watt

5 watt

25 – 55 yaş ev ofisi

60 watt

≥ 50 watt veya 37 watt IR lamba

9 watt

5-10 watt

50 – 75 yaş ev ofisi

100 watt

≥ 50 watt IR lamba

≤ 13 watt

5-10 watt

Yatakta okuma

3 watt

Masa lambası fikstürünün doğru pozisyonu nasıl olmalıdır?

Başınızın üstünde ve gözlerinizin dışında olmalıdır. Lamba kaynağı asla doğrudan görüş hattınızda olmamalıdır. Bir cam masaya sahipseniz, camdan yansıyan ışığın parlayacağını unutmayın ve lamba kafasını 30° açıyla yerleştirin. Böylece görüş alanınıza herhangi bir parlama veya sıcak nokta gelmez.

Masa lambalarının renk sıcaklığı ne olmalıdır?

Renk sıcaklığı kelvin cinsinden ölçülür ve beyaz ışığın görsel sıcaklığını (sarı tonu) veya soğukluğunu (mavi tonu) açıklar. 2200 – 2700 K çok sıcak beyaz, 2700 K – 3000 K sıcak beyaz, 3500 K nötr, 4100 K – 5500 K soğuk beyaz ve gün ışığı 5600K – 6500K olarak kabul edilir.

Halojen lambalar her zaman 3000K renk sıcaklığına sahipken, çoğu LED lamba 2700K, 3000K veya daha soğuk bir 4500K’ya sahiptir. LED’lerle, renk sıcaklığının ne kadar yüksek olduğunu (daha mavi) ve LED’in daha verimli olduğunu unutmayın Bu nedenle renk sıcaklığındaki her 300K artış için ışık çıkışında %10’luk bir artış görüyoruz.

Sıcak renk yatıştırıcıdır ve hoş bir atmosfer yaratır, soğuk renk beyni uyarır ve üretkenliği artırabilir. Nerede olduğunuza ve görev lambasını nasıl kullanacağınıza bağlı olarak farklı efektler isteyebilirsiniz. Örneğin, evlerde masa lambaları tipik olarak 2700K – 3000K iken, ofislerde kullanılanlar genellikle 3000K – 3500K’dır.

Masa lambalarının Renksel Geriverim İndeksi (CRI) ne olmalıdır?

CRI, bir ışık kaynağının görsel performansını belirten önemli bir ölçüttür. CRI, yapay yani elektrikli ışık kaynaklarının, doğal yani güneş ışığına göre renkleri yansıtma yeteneğini ölçer.

CRI değeri 0 ile 100 arasında rakamsal bir değer ile ifade edilir. CRI değeri 100’e ne kadar yakınsa, renkleri o kadar iyi gösteriyor demektir. 100 ise maksimum CRI değerini ifade eder. Güneş ışığı, mükemmel ışığı temsil eder ve CRI değeri 100 olarak kabul edilir.

Genel olarak, düşük CRI aydınlatması bazı renkleri doğal olmayan bir hale getirebilir.

60’ın altında CRI’lı lambalar asla kullanılmamalıdır. 80’lerde bir CRI tüm genel işler için iyi bir kriterdir. Halojen ve akkor lambalar her zaman 100 CRI’ye sahiptir ve günümüzde çoğu yüksek kaliteli LED lambalar en az 80 CRI’ye sahiptir.

Halojen lambalar ve LED lambalar arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha verimlidir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, CRI ve renk sıcaklığı halojenler ve LED’ler için farklıdır. Halojen masa lambaları her zaman 100 CRI’ye ve 3000K civarında bir renk sıcaklığına sahipken, LED masa aydınlatması daha çeşitlidir.

Açıkken bir halojen lambaya yanlışlıkla dokunmuşsanız, çok ısınabildiklerini fark etmişsinizdir. LED’ler bir halojen lambanın ısısının 1/5’ini yayar ve bu iki anlamına gelir:

  1. a) LED masa lambasına dokunduğunuzda vücudunuzda yanıklar oluşmaz.
  2. b) LED’ler halojen lambalara göre 5 kat daha az enerji harcar. Enerji faturanızda tasarruf edersiniz.

LED masa lambaları ile halojen lambalar arasındaki diğer büyük farklardan biri de halojen ampullerin sadece 2.000 saat ömürlü olduğu, LED lambaların ise 50.000 saat ömre sahip olduğudur. Lambayı günde 5 saat kullanacak olsaydınız, halojen ampulünü her yıl değiştirmeniz gerekirken, LED neredeyse 30 yıl dayanırdı.

Estetik açıdan, benzersiz, şık ve modern tasarımlar için LED aydınlatmalar idealdir. Halojen lambalar daha büyük armatür olma eğilimindedir. Ampuller çok sıcak çalışır ve bir tür çelik / cam muhafaza ile korunmalıdır.

Masa lambasını kim keşfetmiştir?

Masa lambası 1932 yılında İngiliz otomotiv mühendisi George Carwardine tarafından keşfedilmiştir.

Masa lambalarını kimler kullanır?

Modern kullanımlar masa lambalarının bir görev ışığından daha fazlası olduğunu göstermiştir. Birçok iç mimar, ofis alanlarını dekore etmenin bir yolu olarak masa lambalarını kullanır.

Masa lambası ile ilgili video

Teknolojik masa lambaları ile ilgili aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz.

Kaynaklar:

Kaynak-1

Kaynak-2

Kaynak-3

Advertisement
Elektrikinfo

Yayımlayan
Elektrikinfo

Yakında eklenenler

  • Sosyal İçerik

Dünya’da elektriğin tarihçesi

Bu yazımızda elektriğin tarihçesine kısaca göz atacağız. Bugün kullandığımız elektrik enerjisi hangi evrelerden geçerek bugünkü… Daha fazla oku

2 ay önce
  • Elektronik

İnverter nedir? Nasıl çalışır?

Bu yazımızda inverterlere göz atacağız. İnverterlerin çalışma prensibine ve nerelerde kullanıldığına değineceğiz. Daha fazla oku

2 ay önce
  • Bilim İnsanları

Nikola Tesla’dan ufkunuzu açacak 25 güzel söz

Bu yazımızda mühendislik dünyasının en önemli isimlerinden Nikola Tesla’nın hayranlık uyandıran sözlerini paylaştık. Mesleğimizin en… Daha fazla oku

2 ay önce

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.