Lambader nedir? Doğru lambader nasıl seçilir?

Bu yazımızda aydınlatma lambaderlerini derinlemesine inceleyeceğiz.. Ev ve ofis alanlarında doğru lambader seçimi nasıl yapılır? Sorusunu yanıtlayacağız.

Lambader nedir?

Lambaderler zeminde durmak ve odadaki ışığı daha yükseğe taşımak için tasarlanmış uzun ayaklı lambalardır. “Zemin lambası” olarak da adlandırılırlar.

Bir lambader genellikle aşağıdaki ortak tasarım özelliklerini içerir:

Yere oturan ve denge sağlayan  bir lambader tabanı,

Işığın odaya daha yükseğe yerleştirilebilmesi için zeminden yukarı doğru uzanan bir direk,

Lambaderi çalıştırmak için bir veya daha fazla elektrik düğmesi,

Genellikle direğin tepesine yakın monte edilmiş ışık sağlamak için bir veya daha fazla lamba soketi veya LED ampul,

Gözleri parlamadan korumak ve ışığı belirli bir yöne yönlendirmek için ampullerin üzerinde veya çevresinde bir tür lamba gölgesi.

Lambaderlerin genel kullanımları

Lambaderler, uzun yıllar boyunca bir odada güçlü ışık elde etmenin geleneksel yollarından biri olmuştur. Led lambaderler, ahşap lambaderler ve ahtapot lambaderler gibi çok çeşitli tasarımlara ve stillere sahiptirler.

Lambader genellikle bir odanın köşesine ya da bir oturma alanının arkasına yerleştirilir. Çünkü iyi bir aydınlatma odadaki kişilerin konforu için tasarlanmış olmalıdır.

Lambaderler bir odada yüksekte durur ve diğer lamba türlerinden çok daha uzundur. Lamba başlığı en azından göğüs hizasında, biraz daha yukarıda göz seviyesinde veya en yukarıda boy seviyesinden bile daha uzun olabilir.

Işık kaynağını odanın içinde yükseğe yerleştirerek, ışığın tavana doğru ya da aşağıya doğru bir oturma ve/veya kullanım alanının üzerine yönlendirmesine izin verir.

Lambaderin koruyucu gölgesi (abajuru) ampulün parlama etkisine karşı gözlerinizi korur. Oturduğunuzda, bazen lambaderin altından sızan ampulün ışığı gözlerinizi kamaştırır. Bu nedenle lambaderleri oturduğunuz yerden uzakta veya arkanızda konumlandırmak en optimum çözümdür.

Lambaderler bir masa lambasından genel olarak daha pahalıya mal olmaktadır ve ayrıca daha fazla sayıda ampul gerektirebilmektedir. Toplamda 300 watt civarında 2 veya 3 ampul takılabilir ve odaya daha güçlü bir ışık sağlar.

Lambaderlerin boyutları

Lambaderlerin ayakları 1,5 metre yüksekliğe kadar farklı uzunluklarda olabilir. Tipik bir ortalama lambaderin yüksekliği yaklaşık 1,5 metre civarında olur. Okuma lambaları gibi bazı zemin lambaları, genellikle oturulduğunda kullanılmak üzere tasarlandıkları için genellikle daha kısa olacaktır. Lambader boyutlarının ana kategorileri aşağıdaki gibidir:

Kısa lambaderler; arasında okuma lambaları , masa lambaları, bazı kavisli lambaderler bulunur. Bunlar esas olarak, oturduğunda omuz yüksekliğinin hemen üstünde olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir masanın yanında masa lambası kullanılabilir. Bir kanepe veya koltuk yanında bir okuma lambası kullanılabilir. Kavisli lambalar yerden yükselir ve bir oturma alanı gibi bir bölgeye yukarı ve aşağı olarak yönlendirilebilir.

Orta boylu lambaderler; yaklaşık 1,3-1,5 metre civarındadır. Gölgeleyicisi ayakta durulduğunda genellikle göz çevresindedir.

Uzun lambaderler; genellikle çok büyüktür ve 2 metreye kadar uzayabilir. Daha büyük odalarda kullanıma uygundurlar. Uzun zemin lambaları, genellikle bir fener gibi yukarı doğru ışık yayarlar.

Belirli odalarda lambader kullanımı

Oturma odası lambaderleri

Bir oturma odasında lambader kullanımı oldukça popülerdir. Genellikle odayı aydınlatmak için kullanılırlar; çünkü oda birden fazla kişi tarafından sıklıkla kullanılır. Lambaderler odanın köşelerine veya oturma alanlarının yanına yerleştirilebilir. Her zaman ışığın insanlar tarafından nasıl kullanılacağı hesaba katılarak konumlandırılmalıdırlar. Örneğin sık kullanılan bir sandalyenin yanına bir okuma lambası yerleştirilebilir. Oturma odasındaki lambaderler atmosfer ve ambiyans sağlayabilir.

Yemek odası lambaderleri

Yemek odasındaki lambaderin genellikle köşelerde olması gerekir. Yürüyüş yolu veya bir masa çevresinde bulunmaları durumunda hoş görünmezler ve hareketi sınırlarlar. Mümkün olduğunca köşeler kullanılmalıdır. Bir köşeye yerleştirilmiş uzun bir lambader daha genel bir ortam ışığı sağlayacak ve atmosferi oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Yatak odası lambaderleri

Yatak odasında bir lambader iki ana fonksiyondan birini sağlayabilir. Ortama kısmen yumuşak bir ışık sağlayan ana aydınlatma olarak veya başucunuza tam spektrumlu kısa bir lambader olarak. Yatakta kitap okuyacaksanız ışığın ters taraftan gelmesine ve gözü rahatsız etmemesine dikkat edin.

Ofis lambaderleri

Bir ofiste genel ışık arayışı içindesiniz lambader kullanılabilirsiniz. Bir ofis genellikle daha resmi bir çalışma ortamı olduğundan, daha işlevsel bir lamba, belki bir okuma lambası seçebilirsiniz. Ayrıca, lambanızın yerleşimini düşünün, eğer çalışmanıza yardımcı olmak için kullanacaksanız, çalışma alanına daha yakın olması gerekecektir.

Evin diğer odalarındaki lambaderler

Diğer odalarda da ihtiyaca göre lambaderlerden yararlanılabilir. Ancak, banyoda veya fazla zaman harcamadığınız küçük bir yardımcı odada kullanılması pek mümkün değildir. Ayrıca bir mutfakta veya dar bir koridorda da kullanmak mantıklı olmayacaktır. Diğer aydınlatma armatürleri buralarda daha uygundur.

Lambaderler ne kadar parlak olmalı?

Ne kadar aydınlanmaya ihtiyacınız var?  Temel soru bu. Yalnızca akkor ampullerin kullanıldığı eski dönemlerde “100 Watt’lık bir ampulün” belirli bir miktarda parlaklığa sahip olduğunu söylemek kolaydı. Günümüzde lambaderlerin, çoğu enerji tasarruflu olan farklı tür ampullerle kullanılmaktadır. Bu nedenle güç ve parlaklık arasındaki ilişki tutarsızdır.

Özellikle, floresan zemin lambaları takılacaksa, 100 watt akkor ampul ile aynı ışık çıkışını üreten 26 watt floresanlar kullanılabilir. Aynı güçteki bir LED ampul daha az enerji harcaması nedeniyle tercih edilebilir. Ayrıca oldukça parlak olan bir halojen lamba kullanımı da daha parlak ve net bir ışık için denenebilir. (Halojen lambalar çok ısı yayarlar. Isı konusuna dikkat edin)

Çoğu lambader tipik olarak 250 ila 350 watt arasında bir güç eşdeğerindedir. Bu güç toplamda 2 veya 3 ampul ile sağlanabilir. Sadece watt değerlerini göz önünde bulundurursanız yanılabilirsiniz. Özellikle floresan ve LED elemanlarında ışık parlaklığının bir ölçüsü olan “lümen değerlerini” kontrol edin.

Genel olarak konuşursak, lambaderler masa lambalarından daha parlaktır ve kabaca 2 masa lambasına eşdeğerdir.

Lambaderi Açma ve Kapatma

Lambaderlerin çoğunda bir anahtar bulunur. Bir elektrik kablosu duvardaki veya başka bir yüzeydeki elektrik prizine takılacaktır. Lambader tesisata bağlıysa direkt duvardaki bir anahtardan açıp kapatılabilir.

Ya da fişi herhangi bir prize takılır ve üzerindeki anahtar ile açıp kapatılır. Açma kapama anahtarı bir kordonun üzerine yerleştirilebilir veya lambanın gövdesinde olabilir. Anahtar için en tipik kullanımlar ampule yakın bir yerde bulunan ampulün soketi, bir çekme zinciri, gölgeliğin arkasında veya yakınında gizlenebilecek bir düğmedir.

Lambader Çeşitleri

Aşağıda, başlıca lambader tiplerini özetleyeceğiz ve her birinin yararlarını veya kullanım alanlarını özetleyeceğiz:

Kavisli Lambaderler

Kavisli lambaderler bir kemere veya kemerli lamba tabanına sahiptir. Kavisli lambaderin direği yukarı kalkar ve sonra içe doğru bir koltuk veya masa üzerine tekrar uzanır. Lambanın gölgesi veya ışığı aşağıya doğru yöneldiğinden, bir oturma alanı üzerine veya insanların yerel ışıktan yararlanabileceği bir yere yerleştirilmiş olması yararlıdır.

Kavisli lambaderlerin modern, şık, kavisli profilleri ve lamba başlıkları oldukça elit görünümlüdür. Modern bir odaya çok uygundur.

Okuma lambaderleri

Okuma lambaderleri, okumak için özel olarak tasarlanmıştır. Okuma lambası oturduğunuz zaman omzunuza ulaşan kemerli bir gövdeye ve lamba kafasını sahiptir. Aşağı doğru ışığını parlatır. Işık genellikle güneş ışığını taklit eden ve aydınlattığı yüzeylerde doğal bir renk dengesi sağlayan tam spektrumlu bir ampul içerir.

Bir yerde bir zaman geçirmeyi planladığınızda okuma ışığı kullanışlıdır; çünkü ışık lokalizedir ve göreve odaklanır. Bu lambalar aynı zamanda el sanatları ve hobiler için de çok uygundur. Parlamayı azaltır, kontrastı netleştirir ve renklerin daha doğal görünmesini sağlar.

Tripod Lambaderler

Tripod lambaderler, lamba tabanı olarak “üçayak” kullanan bir zemin lambasıdır.  Lamba  başlığı tripod üstüne oturur. Lamba bacaklarının yükseklikleri ayarlanabilir. Böylelikle yukarı ve aşağı yönde ışık seviyesi ayarlanabilir. Tripod zemin lambası, bir odaya hem stil hem de işlev katar.

Raflı Lambaderler

Raflı bir lambader , lamba direğinin orta kısmında bir platform veya rafa sahiptir. Bu bölüm yardımcı bir tepsi veya bir mobilya parçası olarak kullanılabilir. Örneğin, dergi, anahtar, bardak, vb. gibi hafif nesneler koyabilirsiniz.

Şamdan Lambaderler

Bir şamdan lambader çoğunlukla tavana doğru ışık yayan bir reflektör gibidir. Gölgeliği, ışığın bir kısmının aşağıdaki alana geçmesine izin vermek için yarı saydamdır. Genel olarak şamdan lambader , ışığın çoğunun tavana doğru yönlendirildiği bir meşaleye benzemektedir. Çoğu ışık tavandan yansıyıp odayı dolduran yumuşak ışıktır. Bazen ışığı aşağı doğru yönlendiren bir kolları vardır.

Avize Lambaderler

Avize lambader tabanının tipik bir lambader gibi, üst tarafının ise bir avize gibi göründüğü lambader tipidir. Bunun anlamı, lambaların uçlarında ışıkları olan lambalardan çıkan ve kristallerle veya diğer askı elemanlarıyla süslenebilen birkaç kol olduğu anlamına gelir.

Bu avize lambası her yöne genel bir ışık ambiyansı sağlayabilir ve genellikle ışığı herhangi bir şekilde hedeflemeyi veya yönlendirmeyi amaçlamaz. Odadaki tüm parlaklığı arttırırken, aynı zamanda çok da dekoratiftir.

Salıncak Kollu ve Eczane Tipi Lambaderler

Eczane tarzı lambaderler daha kısa bir ayaklı bir lambader tipidir. Bunlar okuma lambasının klasik bir çeşididir. Yüksekliği yukarı aşağı ayarlanıp ışığın olduğu kısım döndürülebilir.

Bu tip lambaderler bir ofis masasının yanında kullanıma çok uygundur. Kol kullanılmak istendiğinde istenen yere çekilebilir ve daha sonra ilk konumuna alınabilir. Bu zemin lambasını şimdilerde bulmak pek kolay olmasa da halen tedarik edilebilir.

Ahtapot Lambaderler

Ahtapot lambader, tipik olarak istenen herhangi bir yöne ayarlanabilen bir kaz boynu şeklinde yapılmış çok sayıda kol içermektedir. Her kolda genellikle tek bir ampulü kaplayan çok renkli, küçük bir armatür bulunur.  3 veya 5 kollu olabilirler. Bu lambalardaki ampuller biraz daha daha düşük güçlü seçilebilir.

Ahtapot lambader, renkli ve dekoratif olup, genel bir ortam ışığı sağlayabilir. Bu tip lambalar genellikle yatak odalarında bulunur. Örümcek lambader veya çok kollu lambader olarak da adlandırılırlar.

Ağaç Lambaderler

Ağaç lambader, görünüş olarak bir ağaca benzer. Lambanın ana gövdesi, uçlarında ışıklar bulunan sadece kısa “dallara” ev sahipliği yapar. Her ışık sembolik olarak bir yaprak yığınını temsil eder ve genel olarak ağaç benzeri olduğu izlenimini verir.

Tipik olarak, ağaç lambader, bir ağacın farklı yükseklikte dallara sahip olması gibi farklı yüksekliklerde düzenlenmiş 3 ayrı ampul veya kol içerir. Ağaç lambader bulunduğu yere yakın genel bir ortam ışığı sağlar.

Büyüteç Lambader

Bazı lambaderler, lamba kafasına yerleştirilmiş olan bir büyüteç merceğine sahiptir. Lens, lamba kafasının hem üstünden hem de altından görülebilir. Lens oldukça geniştir ve orijinal boyutun 2 veya 4 katına kadar büyüme sağlar.

Bu tip lambaderlerde lamba başına floresan ve led ampuller yerleştirilmiştir. Böylece büyüteç gözden baktığınızda baktığınız yeri aydınlatır. Genellikle bu lambalar, sandalyenin yanında kullanılmak üzere sınırlı yüksekliğe sahip olarak tasarlanmıştır. Lambada, ayarlanabilir veya hareketli bir kafa ve kol bulunur. Bu büyüteçli lambaderler görme sorunu olan kişiler veya yaşlı gözler için kullanışlıdır. Ayrıca bir görev lambası olarak el sanatları ve hobiler için de faydalı olabilirler.

LED Lambader

Bu tipteki lambaderler, çok fazla güç kullanmadan ışık üretmek için kullanılan LED’leri içerir.

LED zemin lambasının direği, lambanın üzerinde gerçek bir “gölge” veya “kafa” olmadan, spiralin içine gömülü led ışıklarla yükselen bükülmüş bir spiral olabilir.

LED zemin lambaları enerji tasarrufu sağlar, maliyetleri düşürür, güçlü ve parlak bir ışık sağlayabilir. Genellikle LED ampuller, renklerin doğru şekilde oluşturulmasına ve parlamanın azaltılmasına yardımcı olan gün ışığına benzeyen doğal bir ışık verir.

Tam Spektrumlu Lambader

Tam spektrumlu lambader, renk tayfı boyunca kırmızı, sarı, yeşil, mavi ve mor tonlara kadar ışık yayar.  Tam spektrumlu zemin lambaları, mevsimsel bozukluğun etkilerini azaltmada sirkadiyen ritimlerinize yardımcı olabilecek güneş ışığına benzer ışık sağlar.

Tiffany Lambaderler

Tiffany lambaderler, desen oluşturmak için birçok küçük renkli cam parçasına sahiptir. Desen, geometrik desenden yusufçuklara, çiçeklere veya rastgele şekillere kadar herhangi bir şey olabilir. Tiffany lambader açıldığında cam parlar. Bu da güzel bir renkli ekran sağlar.

Ahşap Lambaderler

Bir ahşap lambader ile odanıza güzel bir ek yapabilirsiniz. Ahşap lambaderler, dekorunuzdaki ve mobilyalarınızdaki ahşapları tamamlayabilir. Çeşitleri arasında meşe zemin lambası, maun zemin lambaları veya ceviz zemin lambası bulunabilir. Ahşap lambaları ortamı doğal gösterir. Evinize doğanın bir dokunuşunu getirir ve ortamı sakinleştirir.

Kristal Lambaderler

Bulmak biraz zor olsa da, kristal lambaderler, lamba tabanına gömülü kristal parçalarla birlikte üretilir. Bir kristal lambader , normal bir lamba tabanına sahip olacak ve tepenin yakınında, gölgenin altında, tabanın bir kısmı gibi yerlerde ekstra bir dekoratif eleman olan kristal cam özelliği barındıracaktır. Kristal zemin lambaları genellikle çok yaygın değildir, ancak ortama ekstra bir sınıf ve ilgi alanı sağlar.

Endüstriyel Lambaderler

Endüstriyel bir lambader, normalde görmemeyi tercih edebileceğiniz sıhhi tesisat ve iç mekan yapı türlerinden ilham alır. Endüstriyel zemin lambaları modern ve kentsel hem bir ruh hali yaratabilir. Bu şekilde tasarlanan modern lambaderler, halihazırda boru işleri gibi binanın çeşitli elemanlarını açığa çıkaran odalara çok uygundur.

Kısılabilir (Dimmer) Lambader

Kısılabilir lambaderler, bir kısma düğmesiyle kısılabilirlik sağlayabilir. Kısılabilirlik, kullanılan ampul türüyle uyumlu olmalıdır. Örneğin floresan lambaların ışık şiddeti azaltılamaz.

Lambaderlerin dekoratif kullanımları ile ilgili video

Kaynak:

https://www.lampsusa.com/blogs/buyers-guides/floor-lamps-buyers-guide

Advertisement
Elektrikinfo

Yayımlayan
Elektrikinfo

Yakında eklenenler

  • Sosyal İçerik

Dünya’da elektriğin tarihçesi

Bu yazımızda elektriğin tarihçesine kısaca göz atacağız. Bugün kullandığımız elektrik enerjisi hangi evrelerden geçerek bugünkü… Daha fazla oku

2 ay önce
  • Elektronik

İnverter nedir? Nasıl çalışır?

Bu yazımızda inverterlere göz atacağız. İnverterlerin çalışma prensibine ve nerelerde kullanıldığına değineceğiz. Daha fazla oku

2 ay önce
  • Bilim İnsanları

Nikola Tesla’dan ufkunuzu açacak 25 güzel söz

Bu yazımızda mühendislik dünyasının en önemli isimlerinden Nikola Tesla’nın hayranlık uyandıran sözlerini paylaştık. Mesleğimizin en… Daha fazla oku

2 ay önce

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.