Ortama uygun abajur seçimi için 8 ipucu

Evinizin dekorasyonu ile ilgili tüm unsurları yerine getirmek ve yaşam alanlarınızda zevkinizi yansıtmak istersiniz. Evinizin alanını en doğru şekilde kullanmak ve alan darlığını arka plana itmek için seçimler yaparsınız. Evinizin hakim rengini belirler, koltukları ve mobilyaları seçer; bu seçimlerinizi ise aydınlatma aksesuarlarına başvurarak taçlandırırsınız. En farklı avize, lambader ve aplik modellerini arar dekorasyonunuzu kusursuz hale getirmeye çalışırsınız. Perde seçimlerinizi dikkatle yapar, doğal ışığı evinize misafir edersiniz. Fakat bu önemli kararları verirken detayların etkisini gözden kaçırabilirsiniz. Bu makalemizde ortama uygun abajur seçimi için dikkat edilmesi gereken noktaları maddeliyoruz.

Abajur nedir?

Abajur, bir lambanın ışığını belli bir noktaya yöneltmeye ya da yumuşatarak yaymaya yarayan aydınlatma elemanıdır. Ayrıca üzeri siperlikli lamba anlamına da gelmektedir.

Abajur, Fransızca abat-jour sözcüğünden gelir. Bu sözcük Fransızca kısmak anlamındaki abattre eyleminin kökeni olan abat sözcüğü ile ışık, gün anlamındaki jour sözcüğünün birlikte kullanılmasıyla oluşmuş olup; “ışık kısar”, “lamba siperi” anlamlarına gelmektedir. Abajur kelimesinin Türkçede kalpak, örtük, sayvan, siper gibi eş anlamlıları bulunmaktadır.

Abajur seçimi için harika ipuçları

 • Odanızdaki renkleri tamamlayan bir abajur seçin

Abajur renkleri seçerken oturma odanız, yatak odanız ve aydınlatma gerektiren tüm alanlara bir bütün olarak bakmak gerekir. Işıklarınızın odanın odak noktası olmasını isteyip istemediğinize karar verin. Daha sonra diğer dekorların arasında göze çarpacak koyu renkler seçin. Daha ince bir yaklaşım için abajur renklerinde nötr tonları kullanın.

 • Tabanı için doğru kombinasyon olan bir abajuru seçin

Mükemmel bir abajur ararken, taban ve gölgeliğine bir çift olarak bakın. Taban çok sade ve basitse, bazı dekoratif süslemelerle veya renklerle bir gölgelik düşünebilirsiniz. Uzun, ince veya geniş bir gölgeniz olup olmadığına bağlı olarak, doğru gölgeliği seçebilirsiniz. Gölgelik, düğmeyi hafifçe kapatabileceğiniz seviyede aşağıda olmalıdır.

 • Abajurunuzun iç mekanlara nasıl sığacağına karar verin

Abajurun nasıl göründüğüne yoğunlaşmadan önce, gireceği alana bakmayı unutmayın. Başucu masası küçükse veya çok fazla alan yoksa, başucu masa lambası serbestçe yatağa girip çıkmak için daha küçük bir profile ihtiyaç duyabilir. Kanatlı sandalyenin yanındaki zemin lambası oturma odanıza yerleştirildiğinde daha geniş bir profil sağlayabilir.

 • Abajurunuzun ambiyans, işlev veya her ikisi için mi olduğunu belirleyin.

Evinize koyduğunuz her abajur sadece işlev amaçlı olmak zorunda değildir. Rahatlatıcı bir ortam oluşturmak için abajurlarınızın, gölge rengi de bir fark yaratabilir. Evinizde beyazın tonları hakimse abajurlar, size maksimum aydınlatma verecektir. Odanın içine daha fazla ışık yayılması için açık tonlu tonları kullanmayı düşünün. Mekanınızda bir hava veya ambiyans oluşturmak için ise daha koyu tonları kullanın.

 • Dikkati nereye çekmek istiyorsunuz?

Abajur seçmeden önce dikkati lamba tabanına mı yoksa oluşan gölgeye mi çekmek istediğinize karar vermelisiniz. Lambanın tasarımını ve tabanını ön plana çıkarmak istiyorsanız daha basit , küçük ve hafif bir abajur modelini tercih etmelisiniz. Eğer lambanın tabanı sadeyse ve ön plana çıkarılmaya değer bir özelliğe sahip değilse daha büyük bir abajur modeli tercih ederek gölgelerin etkisini ön plana çıkarabilirsiniz.

 • Boyutları unutmayın

Boyutlar önemlidir. Özellikle ayak ve gölgelik arasındaki orantıya dikkat etmelisiniz. Gölgelik yüksekliği abajur tabanının 2 / 3’ü kadar olmalıdır. Gölgelik tabanının genişliği ise ayak taban genişliğinden fazla olmalıdır. (Mümkünse 2 kat) Lamba boynunuz, harp ve tüm donanımınız gölgeliğin altına gizlenmelidir. Donanımın göz seviyesinden gözükmesine izin vermeyin. İhtiyacınız olan ışık ne kadar çok olursa malzeme o kadar şeffaf ve gölgelik de o kadar büyük olur. Bir abajurun anatomisi:

 • Doğru abajur seçiminde ilk önce emniyet

Beğendiğiniz abajuru seçtikten sonra, tüm ampuller ısı yayarken ampulle abajur gölgeliğinin uygun mesafeye oturduğundan emin olun. Abajur seçerken ampulle gölgelik arasında yaklaşık 5-10 cm’lik bir boşluk olmasına özen göstermelisiniz. 40 60 wattlık ampullere 5-6 cm inç boşluk ve 150 wattlık ampullere 10-11 cm boşluk verin.

Herhangi bir güvenlik sorununun oluşmaması ve ısının abajur dışına rahatça çıkabilmesi için üst açıklığın yeterli olduğundan da emin olun.

 • Özel bir görünüm için kendi abajurlarınızı yapın

Modern sosyal paylaşım dünyamızda kendin yap projelerini kendi zevklerimize göre uyarlama yeteneği hiç bugünlerdeki bu kadar iyi olmamıştı. Yaratıcı fikirler için Pinterest’ten, Etsy’den ve diğer özel tasarım sitelerden, basitleştirilmiş abajurlar için fikir alın ve kendi abajurunuzu tasarlayın. Hem zevkli hem de eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

Abajur ile ilgili video

Aşağıdaki videoda yaratıcı abajur tasarımlarını görebilirsiniz. Kendi abajurunuzu tasarlamak isterseniz fikir vermekte yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

Kaynak-1

Kaynak-2

Advertisement
Elektrikinfo

Yayımlayan
Elektrikinfo

Yakında eklenenler

 • Sosyal İçerik

Dünya’da elektriğin tarihçesi

Bu yazımızda elektriğin tarihçesine kısaca göz atacağız. Bugün kullandığımız elektrik enerjisi hangi evrelerden geçerek bugünkü… Daha fazla oku

2 ay önce
 • Elektronik

İnverter nedir? Nasıl çalışır?

Bu yazımızda inverterlere göz atacağız. İnverterlerin çalışma prensibine ve nerelerde kullanıldığına değineceğiz. Daha fazla oku

2 ay önce
 • Bilim İnsanları

Nikola Tesla’dan ufkunuzu açacak 25 güzel söz

Bu yazımızda mühendislik dünyasının en önemli isimlerinden Nikola Tesla’nın hayranlık uyandıran sözlerini paylaştık. Mesleğimizin en… Daha fazla oku

2 ay önce

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.